Supermatma.pl

MATEMATYKA

WITAMY W SERWISIE |


Zadanie 6:   Z urny zawierającej 3 kule białe i 4 czarne losujemy 7 razy po dwie kule, zwracając za każdym razem wylosowane dwie kule do urny. Jakie jest prawdopodobieństwo trzykrotnego wylosowania pary kul o różnych kolorach?  

Rozwiązanie:
Poprzednie zadanie
Następne zadanie

Losujemy 7 razy po dwie kule, za każdym razem zwracając wylosowane kule do urny, interesuje nas  to, czy wylosowane dwie kule są różnokolorowe, zatem w każdym losowaniu kul mamy jeden z dwóch możliwych wyników: wylosowane kule będą różnokolorowe, lub wylosowane kule nie będą różnokolorowe. Za każdym razem, gdy losujemy dwie kule prawdopodobieństwo p wylosowania kul różnokolorowych jest takie samo (po wylosowaniu kul, kule wrzucamy z powrotem do urny) i nie zależy od od tego, jakie kule wcześniej wylosowaliśmy.

Możemy zatem stosować schemat Bernoulliego.

Mamy ciąg 7-miu doświadczeń, w których prawdopodobieństwo sukcesu (wylosowania kul różnokolorowych) wynosi p, które teraz obliczymy stosując wzór na podobieństwo klasyczne.

Niech A oznacza zdarzenie polegające na tym, że wylosowano kule różnokolorowe.

Losujemy 2 kule z 7-miu (3 białe plus 4 czarne). Kolejność wylosowanych kul jest nieistotna, (to czy kulę pierwszą wylosujemy białą , a drugą czarną, czy pierwszą wylosujemy kulę czarną, a drugą białą nie ma wpływu na wynik losowania, gdyż w obu przypadkach będziemy mieli jedną białą kulę i jedną czarną). Zatem wszystkich zdarzeń elementarnych Ω jest tyle ile jest dwu-elementowych kombinacji bez powtórzeń ze zbioru 7-mio elementowego. Czyli:

N(Ω) = .

Losujemy jedną kulę czarną i jedną kulę białą, możemy to zrobić na: N(A) = .

Zatem: .

Czyli: . n = 7, k =3.

Stosując schemat Bernoulliego mamy:

.

Odpowiedź: Prawdopodobieństwo trzykrotnego wylosowania pary kul o różnych kolorach wynosi 0,22.

 ©

by Supermatma.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.